Dünyanın En İyi Üniversitelerinden Türk Akademisyenler İstanbul’da buluştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde TAF Network’ün düzenlediği programda, dünyanın en saygın üniversitelerinde görev yapan Türk akademisyenleri bir araya getirdi.

Stanford, MIT, Waterloo, Oxford ve Cambridge gibi dünyanın saygın üniversitelerinden gelen akademisyenler, bulundukları üniversitelerin şartlarını, kabul alma koşullarını, avantaj ve dezavantajlarını anlattılar.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TAF Network Programı’nın açılış konuşmasına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, yurtdışı kariyerin çok önemli olduğunu vurgulayarak ülkemiz için daha faydalı işler yapılacaksa yurtdışı tecrübenin yaşanması gerektiğini aktardı. Eğitimde yaşanan sıkıntılara değinen Kavranoğlu:

“Yurtdışı kariyer yapmayı çok zor görmeyin. Ben de bir köylü çocuğu olarak lisanstan sonra nasıl yurtdışına giderim hayalleri kurdum ve araştırma yaparak ABD’de bir üniversitenin ücretsiz öğrenci kabul ettiğini gördüm. Başvurdum ve kabul gördüm. O tecrübe beni hem ilim yönünden ilerletti hem de ülkem için faydalı konumlara getirerek daha fazla ülkem için çalışmamı sağladı. Bizim zamanımızda TAF Network gibi gideceğiniz üniversitede size bağlantı sağlayacak projeler yoktu, zorlanmıştık. Ama şimdi böyle bir boşluğu doldurmak için yola çıkan bu gençleri tebrik ediyorum ve çok güzel bir işe imza attıklarını vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, kendi yurtdışı tecrübesini aktararak bu şekilde bir bilgi ağının kurulmasının çok faydalı olduğunu vurguladı. Yüksek,

“Bizim zamanımızda bir yandan maddi sıkıntılar bir yandan ülkemizin vizyonundan kaynaklanan durumlardan dolayı yurtdışı tecrübesi bir hayaldi. Ama bugün hem devlet desteğiyle hem de STK’ların desteğiyle rahat bir şekilde yurtdışı tecrübesi kazanılabilir. Buraya TAF Network aracılığıyla yurtdışından gelen değerli hocalarım kıymetli bilgileri paylaştığında eminim ki birçok öğrenci daha fazla cesaretlenecek ve hedeflerini ona göre belirleyecektir.” İfadelerini kullandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi ve TAF Network Genel Koordinatörü Cemal Alçık, projenin nasıl doğduğunu, bugüne kadar neler yapıldığını ve bundan sonraki hedeflerini anlattı.  Alçık şunları söyledi:

“Türkiye’de devlet eliyle yurtdışındaki akademisyenler ile ilgili çalışmalar yapılsa da çoğunluğu tersine beyin göçü amaçlı yapılmaktadır. TAF Network ise ‘beyin göçü değil beyin gücü’ sloganıyla yola çıkmış ve dünyada ne kadar Türk Akademisyen varsa bir ağ’da bir araya getirerek hem gidecek öğrencilere ön ayak olacak hem de ilerleyen yıllarda ülkemiz adına çalıştaylar düzenleyerek bilginin ülkemize aktarılmasını sağlayacaktır.”

Programda Webometrics tarafından 6 ay’da bir yayınlanan Türkiye’nin En İyi Bilim İnsanları ödüllendirildi.

Sabancı Üniversitesi’nden Gündüz Ulusoy,

İstanbul Üniversitesi’nden Bedri Alper,

Marmara Üniversitesi’nden Semra Sardaş,

Koç Üniversitesi’nde Sinem Çoleri Ergen,

Üsküdar Üniversitesi’nden Tayfun Uzbay,

İstanbul Üniversitesi’nden Tolga Güver,

İstanbul Üniversitesi’nden Selma Ünlü,

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Bestami Özkaya ve

Bezmialem Üniversitesi’nden Gülaçtı Topçu

ödüllerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’ndan aldılar.

 

Bu yıl yurt dışından kabul alan öğrencileri temsilen 3 öğrenciye onur belgesi takdim edildi.

Öğleden sonra başlayan oturumlarda yurtdışından gelen akademisyenler tecrübe paylaşımı yaptılar.

TAF Network tarafından organize edilen bu programa

Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Utkan Demirci,

Waterloo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Yavuz,

Osaka Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sadi Vural,

Groningen Üniversitesi’nden Doç. Dr. Armağan Koçer,

California Institute Of Technology’den Doç. Dr. Umut Yıldız,

Massachusetts Institute of Technology’den Dr. Yusuf Aytar ve Dr. Yılmaz Uygun,

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Mecit Can Emre Şimşekler,

New York Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Şirin,

Korea Advanced Institute of Science and Technology’den Doç. Dr. Cafer Yavuz,

Stockholm Üniversitesi’nden Dr. Diğdem Soyaltın ,

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Selçuk Topal,

Suffolk Üniversitesi’nden Dr. Ömer Gökalp katıldı.